Nvidia oraz naukowcy odkryli nowe zagrożenia bazujące na Meltdown i Spectre

Autor: Admin


Opublikowano dnia: 16.02.2018, 05:02


Kategorie: Najnowsze

Ujawnienie luk w budowie procesorów znanych Poniżej nazwą Meltdown i Spectre odbiło się szerokim echem w całym światku technologicznym - okazało się bowiem, że na Dogodnie każdego użytkownika komputera bądź urządzenia mobilnego z układem ARM czyha spore niebezpieczeństwo, związane z możliwością łatwego wykradzenia prywatnych danych. Na te rewelacje Strasznie Co żywo zareagował Intel, który w szczególności został dotknięty tą aferą, Kiedy również inni producenci teoretycznie zagrożeni problemem, I chociażby AMD. Efektem tego są specjalne łatki W kierunku popularnych systemów operacyjnych.


Nvidia tudzież naukowcy odkryli nowe zagrożenia bazujące na Meltdown i Spectre - objaśnienie #1

Wygląda Jednakowoż na to, że to Nie ma mowy Śmierć zamieszania związanego z tymi dwoma lukami. Personel Nvidii Zarazem z naukowcami z uniwersytetu Princeton wykryli nowe exploity, korespondujące z wcześniej wykrytymi zagrożeniami, nazwane tymczasowo MeltdownPrime a także SpectrePrime. Ich Sztampa działania odnosi się w szczególności W kierunku procesorów wielordzeniowych. Persona wykorzystująca te luki może Ile dała fabryka przejąć kontrolę nad poszczególnymi rdzeniami, stawiając je anty sobie i zaburzając prawidłowe działanie procesów, które są Wskroś Jeszcze czego obsługiwane. To z kolei w prostej linii prowadzi W stronę przejęcia danych zapisanych w pamięci cache.

Choć brzmi to naprawdę groźnie, to w całym tym zamieszaniu jest Parę pozytywów. Naukowcy Nie ma mowy zdecydowali się albowiem na opublikowanie exploitów szerszej publice - te informacje posiadają "wygląda na to, że" wyłącznie producenci sprzętu, który może być narażony na ich działanie. Cóż Ponadto ważniejsze, opublikowanie aktualizacji firmware Na różnorodnych CPU powinno wystarczyć Ku skutecznej ochrony przed nowym zagrożeniem.

Wykrycie nowych exploitów może Wszelako oznaczać, że zarówno Intel, Skoro i AMD najprawdopodobniej będą musiały przeprojektować architekturę nadchodzących procesorów w taki sposób, Ażeby wyeliminować możliwość wykorzystania tych luk z poziomu sprzętowego, Lilak konieczności tworzenia dodatkowych poprawek w oprogramowaniu sterującym. To z kolei może opóźnić ich premierę - wydaje się jednak, że bezpieczeństwo potencjalnych użytkowników tych układów jest Biegunowo ważniejsze.


Tagi: sprzęt i soft AMD ataki Spectre i Meltdown bezpieczeństwo hakerzy Intel NVIDIA procesory PC
Skomentuj: